GIMP


Dodano 10 lipiec 2012

Autor:

Portret użytkownika Wojciech Podsiadły
Wojciech Podsiadły
Wersja: 
2.8

GIMP to jeden z najpopularniejszych darmowych programów do obróbki grafiki i godna odnotowania alternatywa dla słynnego Photoshopa. Sprawdziliśmy, co słychać w najnowszej wersji.

 

Głównym przeznaczeniem programu jest modyfkowanie gotowych grafik, ich rekonfiguracja i dostosowanie do naszych potrzeb. Obróbka zdjęć, wycinanie i ekspozycja interesujących nas obiektów, zmiana kolorów i nakładanie na obrazki filtrów to zadania z jakimi aplikacja radzi sobie najlepiej. Choć tworzenie w niej grafik od podstaw jest możliwa, wymaga dużego zacięcia i umiejętności.

 

Gama dostępnych narzędzi jest naprawdę duża. W mojej ocenie, najważniejszymi cechami odróżniającymi GIMPa od Painta są obsługa warstw i przezroczystości, możliwość łatwej manipulacji kolorami i inteligentne zaznaczanie. Warstwy pozwalają nam na wybranie, które obiekty mają być na pierwszym planie, a które powinny znajdować się za nimi. Obrazek można więc łatwo włożyć w przesłaniającą krawędzie ramkę czy nałożyć na niego tekst (i to, i to często robimy w ilustracjach artykułów na naszym portalu). Nie do przecenienia przy tego typu manipulacjach jest wspomniana obsługa przezroczystości. Pozwala ona na przykład na prześwitywanie obiektów z dalszych planów poprzez te znajdujące się "bliżej" widza - tak jak na poniższym obrazku.

Inteligentne zaznaczanie pozwala na wyekstrahowanie z tła intersujących nas figur na podstawie różnicy kolorów czy nasycenia (narzędzie różdżka) albo własnoręcznie zaznaczając kolejne punkty obramowania (narzędzie lasso). W parze z dostępnymi w programie filtrami (na przykład edycji kolorów) pozwala to w kilka kliknięć zmodyfikować wybrane elementy obrazu (patrz garnitur i tabliczka w przykładzie niżej).

Omówione wyżej narzędzia dostępne były również we wcześniejszych wersjach programu. Co zmieniło się w wersji 2.8?

 

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą jest nowa ikonka w przyborniku - "przekształcenie klatki". Narzędzie pozwala na geometryczne zakrzywianie wyznaczonej przestrzeni przez zmianę położenia punktów na jej granicy. Jakkolwiek skomplikowanie by to brzmiało, dzięki nowemu narzędziu możemy na przykład zafundować naszemu modelowi talię osy (zbliżając do siebie punkty w okolicy pasa) - tak jak zrobiłem to w przypadku pana po prawej stronie.

Kolejną istotną zmianą jest ulepszenie narzędzia edycji tekstu. Modyfikacje jak kursywa, pogrubienie i podkreślenie są teraz dostępne w menu kontekstowym edytora tekstu (nie wymagają zmiany czcionki, jak było to we wcześniejszych wersjach programu).

Poszerzyła się również gama ustawień podstawowych narzędzi tworzenia grafiki, jak pędzel czy ołówek.

 

Zachęcam do odkrywania pozostałych ulepszeń programu na własną rękę. Grzechem byłoby nie wykorzystać potencjału jaki GIMP (za darmo) daje każdemu, kto pracuje z grafiką, choćby przy tworzeniu prezentacji i innych materiałów szkoleniowych.

Ograniczenia: 
  • brak możliwości odzyskiwania utraconych danych po zawieszeniu się programu bądź systemu operacyjnego
  • denerwujące dla starych użytkowników "wyeskportuj" w miejsce zapisz jako
Zalety: 
  • liczne usprawnienia w porównaniu z poprzednimi wersjami
  • Photoshop za darmo
Cena: 
darmowe
 

Spodobało Ci się to narzędzie? Przeczytaj także o...

Portret użytkownika Wojciech Podsiadły

Zapewne w środowiskach profesjonalnych grafików ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi mogłoby być uznane za prawdziwe. Nie jestem jednak pewien, czy na potrzeby trenerów GIMP nie jest w pełni wystarczający - i czy w związku z tym nie można uznać go za "darmowego Photoshopa" (choć pewnie na miejscu byłby dopisek "dla trenerów" lub wtrącenie "substytut" czy "alternatywa").

Portret użytkownika Grzegorz Zbiński

Jako fotoszoper muszę zaprotestować - na pewno GIMP nie jest Photoshopem i sporo mu do niego brakuje. Ale parafrazując stare przysłowie darmowemu koniowi lepiej nie zaglądać w zęby. GIMP jest doskonały na starcie. Ale bez PSa nie da po prostu dzisiaj żyć.