Poladroid


Dodano 13 wrzesień 2012

Autor:

Portret użytkownika Wojciech Podsiadły
Wojciech Podsiadły
Wersja: 
0.9.6r0

Jak mówi twórca aplikacji, Poladroid to "najprostszy i najzabawniejszy (i darmowy - przyp. autora) program do robienia polaroidowychtm zdjęć". Trudno się nie zgodzić. Aplikacja służy tylko do jednego - przerabiania cyfrowych zdjęć w pokryte patyną, zadrapaniami i odciskami nieuważnych palców fotografie rodem z Polaroidatm - cudownego wynalazku, który zrobione zdjęcia sam na poczekaniu wywoływał. Choć aparaty tego typu oglądałem tylko w starawych amerykańskich filmach, zawsze byłem zafascynowany, jak zdjęcie może się samo wywołać (zabawne w czasach wszechobecnej fotografii cyfrowej).

 

Podobną fascynację musiał przeżyć twórca aplikacji - odtworzył ten proces z dbałością o wszystkie szczegóły: okno programu wygląda jak Polaroidtm (patrz rysunek), wirtualnemu wydrukowi zdjęcia towarzyszy upiorny chrobot, na "przeschnięcie chemikaliów" trzeba poczekać ładnych parę minut (niecierpliwi mogą pomachać zdjęciem, by wspomóc ten proces), a jednorazowo można zrobić tylko 10 zdjęć (tyle ponoć mieściło się w polaroidowym kartridżu) - potem trzeba uruchomić aplikację ponownie.

 

Po co się jednak męczyć, skoro można uzyskać podobne efekty w programie obróbki grafiki? Odpowiedź zawiera się we wstępie - jest to banalnie proste (wystarczy przeciągnąć zdjęcie na stanowiący okno programu aparacik) i szalenie zabawne (czeka się na efekt końcowy z wypiekami na twarzy).

 

Dodatkowo, program robi zdjęcia w modnej ostatnio stylistyce retro i zapisuje je wszystkie w takim samym rozmiarze. Jeśli więc mamy ochotę trochę się pobawić, a potem wrzucić do prezentacji ujednolicone pod względem kolorystyki i rozmiaru (bez względu na początkową wielkość i proporcje dostajemy jpga 1392x1692) zdjęcia, Poladroid to właśnie to.

 

Poniżej kilka zdjęć przepuszczonych przez program. Obrazki w oryginalnych wersjach można znaleźć w ostatnich komunikatach i artykułach Trenera Biznesu.

 

 

Ograniczenia: 
  • bardzo ograniczone możliwości edycji zdjęć (można dodać zadrapania i wybrać jeden z dwóch stopni winietowania)
  • czasami zawiesza się po hibernacji komputera bez zamknięcia programu
  • konieczność oczekiwania na zdjęcie
Zalety: 
  • duch Polaroida (konieczność oczekiwania na zdjęcie;)
  • stylistyka retro
  • ujednolicenie koloru i rozmiaru wyjściowego tworzonych plików
Cena: 
darmowe
 

Spodobało Ci się to narzędzie? Przeczytaj także o...