Trener BiznesuSimple Diagrams

Simple Diagrams


Dodano 5 marzec 2011

Autor:

Portret użytkownika Wojciech Podsiadły
Wojciech Podsiadły

Zasada działania programu jest bajecznie prosta. Tworzenie ilustracji idei i procesów polega na przeciąganiu na tablicę (obszar roboczy) prostych, wyglądających na odręczne szkiców obiektów. Tak stworzony diagram można wyeksportować jako rysunek w formacie .png (obsługującym przezroczystość), i użyć w prezentacji, e-learningu i innych trenerskich publikacjach. Płatna wersja programu pozwala również na zapisywanie dzieła w innych formatach.

 

Zasadnicza cześć pracy w programie - zmiana wielkości obiektów, ich obracanie i wzajemne układanie jest intuicyjne. Polega na łapaniu krawędzi obrazka i przeciąganiu do żądanych rozmiarów. Kto obracał obrazki i zmniejszał obrazki w Wordzie, nie będzie miał najmnieszych trudności ze zrozumieniem, jak działa to w Simple Diagrams.

 

W bezpłatnej wersji programu mamy do dyspozycji około 150 obiektów. Podzielone są one na kategorie:

 • kształty podstawowe - strzałki, kółka, prostokąty, elementy schematów blokowych (repertuar podobny do znanego z Worda)
 • obiekty biznesowe - symbole pieniędzy, biurowców, aktówek, ludzi z różnych szczebli hierarchii organizacyjnej
 • spotkania - obrazki przedstawiające zgromadzenia oraz elementy zazwyczaj na nich prezentowane (tabelki, wykresy)
 • komunikacja - komiksowe chmurki, symbole różnych narzędzi komunikacji i emocji

To czego nie znajdziemy w bibliotece, możemy dopisać i dorysować sami za pomocą narzędzi "ołówek" i "linia".

Możliwości modyfikacji linii są dość duże. Możemy zmieniać kolor, grubość, zakończenia i dowolnie ją wyginać.

Gorzej jest z ołówkiem. Prócz zmiany koloru, nie możemy modyfikować jego działania. Przy pomocy ruchów myszy rysujemy linie jednej grubości. Nieudanych pociągnięć nie możemy cofnąć, jeśli nie zakończyliśmy rysowania. Ołówek to zdecydowanie najsłabszy element programu.

Niedostatki narzędzia możemy kompensować dzięki możliwości budowania własnych bibliotek ilustracji. Pozwala ona tworzyć własne kategorie obrazków i umieszczać w nich obiekty stworzone w dedykowanych temu programach.

Pisanie z kolei odbywa się poprzez tworzenie pól tekstowych trzech rodzajów. Każdy z nich pasuje do konwencji pisania na tablicy. Możemy dołączyć tekst:

 • "bezpośrednio na tablicy" - pole tekstowe nie ma obramowania ani wypełnienia. Litery umieszczone są bezpośrednio na tablicy ("narzędzia" i "grafika" na tablicy obok)
 • naklejając na tablicę żółtą karteczkę - kolor i deseń pola tekstowego imituje naklejonego na tablicę post-ita (patrz "prezentacje")
 • mocując kartkę - wypełnienie pola tekstowego wygląda jak kartka z zeszytu ("edytory tekstu").

Na tablicę można też naklejać obrazki - tak jak w wypadku kredek znad "grafiki". Podobnie jak z obiektami programu, ilustrację wystarczy przeciągnąć w pole robocze.

 

Jak wspomniałem na początku, owoce pracy w wersji podstawowej możemy wyeksportować jako obrazek w formacie .png. Jeśli nie chcemy używać innych programów, dalsza modyfikacja dzieła po zamknięciu programu jest mocno ograniczona. Na zapisywanie w formatach modyfikowalnych w obrębie Simple Diagrams pozwala płatna wersja.

 

Podsumowanie

Program nie jest rozbudowany. Na pewno nie zastąpi PowerPointa, Photoshopa czy AutoCada. Jednak jego prostota i dość duże możliwości szybkiego tworzenia nieskomplikowanych obrazków, czynią z niego użyteczne narzędzie, które pozwoli łatwo ubogacić nasze prezentacje i e-learningi w elementy szkico- i tablicopodobne.

Ograniczenia: 
 • kiepski ołowek
 • brak grupowania obiektów na stałe
 • jedna czcionka w podstawowej wersji
Zalety: 
 • darmowy
 • łatwa obsługa
 • dobre efekty niewielkim nakładem prac
 • działa zarówno na Macu, Linuksie jak i Windowsie
Cena: 
darmowe/ 25$
 

Spodobało Ci się to narzędzie? Przeczytaj także o...

Portret użytkownika Wojciech Podsiadły

Tematem tworzenia e-learningu opartego na tablicowej grafice zajmował się również Tom Kuhlmann na blogu Rapid E-learning.

Można tam znaleźć darmowe grafiki wyglądające na narysowane kredą:

Oraz elementy do zbudowania układu PowerPointa z tablicą w roli głównej:

 

Na blogu można też znaleźć garść anglojęzycznych tutoriali dotyczących obsługi Simple Diagrams:

(u dołu artykułu)