Trener BiznesuSzkolenie ma być intelektualną przygodą

Szkolenie ma być intelektualną przygodą


Dodano 15 maj 2013

Autor:

Portret użytkownika Daria Paryła
Daria Paryła

O przenikaniu się różnych aspektów pracy zawodowej, korzyściach z bycia aktorem, watasze, wilczycy i sesjach eksperckich z Jackiem Rozenkiem rozmawia Daria Paryła.

 

Daria Paryła: Aktor, trener biznesu, coach, bloger, prezenter, instruktor sztuk walki, reżyser dubbingu. Robisz mnóstwo rzeczy. Jak być dobrym w tym wszystkim?

Jacek Rozenek: Miałem bardzo dużo szczęścia. W każdym obszarze zawodowym miałem wybitnego mentora, który się mną zajmował. Po pierwsze - bardzo skracało to czas wejścia w nowy obszar zawodowy. Po drugie - pozwalało w bezpiecznej atmosferze testować błędy. Po trzecie - miałem znakomite wzorce. Zanim zostałem reżyserem dubbingu, podkładałem głos w 600-700 epizodach. Zdobyłem więc ogromne doświadczenie. Podobnie było z reżyserią radiową. Dużo pracowałem z ludźmi, ukończyłem akademię teatralną. Nigdy nie robię więcej niż dwie rzeczy na raz, mam zatem czas aby się skupić na wykonywanych czynnościach.

 

DP: Czy zdarza Ci się łączyć wiedzę z różnych obszarów? Wykorzystujesz na przykład umiejętności aktorskie w szkoleniach?

JR: Oczywiście. Aktorstwo bardzo mi się przydaje. Zamiast opowiadać o zdarzeniach, o interakcjach, o emocjach jestem w stanie je po prostu pokazać. Istotnie ułatwia to moją pracę jako trener czy konsultant. Oglądając dobrze odwzorowaną sytuację, uczestnicy natychmiast rozumieją i przyswajają to, co chcę przekazać. Gra jest użyteczna również w wystąpieniach publicznych przed dużymi grupami. Teatralizacja i umiejętność wykorzystania rytmu pomagają utrzymać uwagę nawet 400-500 osób.

 

DP: W Twojej ofercie możemy znaleźć intrygująco zatytułowane mowy: „Wilczyca", „Talent", „Wataha". Skąd pomysł na takie hasła przewodnie?

JR: Daria, chciałabyś, aby szkolenie było przygodą intelektualną i emocjonalną?

 

DP: Oczywiście.

JR: A ja chcę, by było nią dla moich słuchaczy. Szukam inspirujących metafor i staram się komunikatywnie je przekazać. Dzięki temu na moich treningach ludzie dowiadują się więcej o samych sobie, o swojej pracy. Jeżeli uczestnicy docenią to, co im daję, wówczas rośnie szansa, że wykorzystają to w swojej pracy zawodowej.

 

DP: Obok szkoleń i wystąpień publicznych masz w ofercie również sesje eksperckie. Co to takiego?

JR: Jest to forma intensywnego, niewymagającego dużych nakładów czasowych rozwoju indywidualnego. Podczas takiej sesji testuję z klientem jedną-dwie techniki mające na celu poprawę jego osobistej efektywności. Jeśli zadziałają, buduje się płaszczyzna porozumienia umożliwiająca dalszą pracę. Najczęściej po pierwszym spotkaniu uczestnicy sami się otwierają i wchodzą na wyższy poziom refleksji. Wówczas zaczynamy pracować tzw. metodą łączoną (blended learning - przyp. red.). Mówiąc krótko, sesja ekspercka polega na tym, aby szybko zareagować, nazwać problem, podpowiedzieć rozwiązanie.

 

DP: Szkolenia są też cenną lekcją, dla nas trenerów. Od uczestników uczymy się wielu nowych wartości. Czy w swojej karierze masz takie momenty, kiedy stwierdzasz: to szkolenie było potrzebne przede wszystkim mnie?

JR: Oczywiście! Jeżeli nie mam takiego momentu po szkoleniu, jestem naprawdę głęboko zaniepokojony. Podczas moich treningów staram się stwarzać uczestnikom pole do samodzielnego wyciągania wniosków. Współpracuję z grupą. Pracuję na dialogu, na tym co dzieje się „tu i teraz". Poszukuję wraz z uczestnikami najlepszych alternatyw.

Dlatego mniej więcej 40% z tego co się dzieje na sali szkoleniowej pozostawiam na niezaplanowane wydarzenia. Dzięki temu sam dużo się uczę.

 

DP: Dziękuję za rozmowę.

JR: Dziękuję.

 


 

 

 

Jacek Rozenek - aktor teatralny i telewizyjny, reżyser dubbingu, ale ostatnio przede wszystkim trener i coach. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z zakresu przywództwa, technik komunikacyjnych, rozwoju osobistego i zaawansowanych technik zarządzania wrażeniem w relacjach biznesowych.

 

 

 

 


W artykule użyto pochodzącego z serwisu Flickr zdjęcia wykonanego przez użytkownika Metassus.

 

 

Poinformuj znajomego

Trener BIZNESU jest udostępniony w trybie do odczytu. Zablokowano możliwość dodawania i edycji treści z powodu aktualizacji.